Місто Київ

formalincooperation@gmail.com

Десята річниця смерті легендарного українського співака Кузьми Скрябіна: як це було насправді?

2 лютого 2015 року ­­– трагічна дата, яку Україна памʼятатиме ще довго. В цей день помер талановитий музикант та громадський діяч, який не боявся говорити правду тоді, коли всі боялися про неї навіть думати. 

Рівно 10 років тому серце соліста гурту «Скрябін» зупинилося внаслідок автокатастрофи біля села Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області.

Як це було? 

Ранок 2 лютого. Волинські новини із посиланням на пресслужбу ДАІ МВС України публікують офіційне повідомлення, яке сколихнуло всю країну: «Згідно з попередніми даними, близько 8 години 20 хвилин, у Криворізькому районі, біля села Лозуватка, сталося зіткнення позашляховика, в якому знаходився співак, і вантажівки. На жаль, від отриманих травм, Андрій Кузьменко, більш відомий під псевдонімом Кузьма Скрябін, загинув на місці події».

Пізніше того ж дня з’явилися подробиці події. Начальник Державтоінспекції України Анатолій Сіренко заявив про те, що машина Кузьми зіткнулася з вантажівкою, яка перевозила молоко. Удар був такої сили, що молоковоз винесло в кювет, а автомобіль співака сильно постраждав.

Фото: Перший Криворізький

Дзеркало тижня пише, що Кузьма їхав рано-вранці після вечірнього концерту з Кривого Рогу і дуже поспішав, бо йому треба було встигнути на літак.

Аварія сталася на трасі Кіровоград-Запоріжжя на 86-му кілометрі (в районі села Тернуватка). За кермом Toyota Sequoia був Скрябін. Поряд із ним сиділа пасажирка. Вона постраждала, але вижила. Її одразу відвезли до лікарні. Андрій Кузьменко загинув від отриманих травм.

4 лютого о 17:00 біля церкви Преображення Господнього на вулиці Краківській у центрі Львова близько 5 000 людей зібралося для того, аби провести соліста гурту «Скрябін» в останню путь, зазначає Gazeta.ua.

Труну з тілом співака занесли усередину церкви близько 21:00. У церкві присутні лише родичі та друзі. Усіх інших просять чекати надворі. Біля труни сидять батьки Андрія – Віктор Кузьміч та Ольга Михайлівна, дружина Світлана та донька. З покійним будуть прощатися цілу ніч. 

Фото: УНІАН

Тим часом у Києві та Майдані Незалежності зібралися тисячі людей. Вони вийшли вшанувати памʼять видатного українського співака та лідера думок Кузьми Скрябіна, пише Gazeta.ua.

На сходах стели музиканти влаштували імпровізовану сцену. На всю столицю лунають пісні «Старі фотографії», «Спи собі сама», «Люди як кораблі».

Після хвилини мовчання сотні людей підняли над головами мобільні телефони з увімкненими ліхтариками і почали співати вже традиційну пісню «Пливе кача по Тисині».

Фото: УНІАН

Подібні акції відбулися цього вечора по всій Україні: у Дніпропетровську (зараз Дніпро), Одесі, Харкові, Вінниці, Запоріжжі та Черкасах.

У четвер, 5 лютого, Андрія Кузьменка поховали у родинному склепі на місцевому цвинтарі у селищі Брюховичі піді Львовом. 

І все було би однозначно, якби не політичний контекст

«Людина була з постійним бажанням щось комусь сказати. Яка відчувала, що щось неправильно, але як правильно – так і не зрозуміла», – сказав у 2020 році про Кузьму Скрябіна громадський активіст Валентин Красноперов. 

Насправді, це перше і основне, що потрібно знати і розуміти про легендарного українського співака. Його біографія наповнена купою помилок, які він сам визнавав, але це напевно і зробило його тим, яким ми назавжди його запам’ятали.

У 2002 році Андрій Кузьменко взяв участь у партійному проєкті «Озиме покоління», мета якого була завести лояльних до президента Леоніда Кучми і тодішньої влади людей в Раду, зігравши на електоральному полі молоді і людей, які бажають змін в країні. Насправді ж політичний альянс прагнув побудувати добросусідські відносини між Україною і Росією, тож, відповідно, ніяких «змін на краще» не передбачав.

Для реклами проєкту гурт Скрябін записав пісню та кліп «Озимі люди» (інший варіант назви «Любити платити»). Трек увійшов до альбому «Озимі люди».

Фото: Скрябін / Обкладинка кліпу

«Я тоді вірив у цих молодих, ще на той момент розумних, інтелектуальних людей, які, як мені здавалося, були в стані щось змінити в тій зашкарублій політиці, переповненій дітьми, онуками номенклатурних політичних діячів ще радянської доби. Але після того, як вони не пройшли й знову залишилися ті, хто й був, я зрозумів, що в цій країні змінити щось дуже тяжко», – прокоментував свої дії у лютому 2014 року в інтервʼю «Українській правді» Кузьма Скрябін.

За результатами виборів Команда озимого покоління набрала 2,02 % голосів виборців і до парламенту не потрапила, однак Кузьмі і досі згадують агітаційні рядки з пісень на користь цього політичного альянсу. 

У 2004 році вже відомий тоді на всю країну співак Кузьма Скрябін підтримав на виборах президента провладного кандидата Віктора Януковича, а не опозиціонера Віктора Ющенка. 

Тоді на «Інтері» почало виходити шоу «Шанс», на якому Андрій Кузьменко та співачка Наталія Могилевська намагалися зробити зі звичайних людей справжніх зірок. Проєкт мав шалену популярність серед аудиторії з України та інших країн пострадянського простору.

Фото: Шанс

Пізніше Кузьма розповів, що саме контракт із телеканалом змусив його виступати на агітаційних заходах за Віктора Януковича. 

«В контракті каналу, на якому я тоді працював, був прописаний пункт про підтримку мною всіх акцій, які він організовує. Передвиборчий тур такою акцією якраз і був. А тим більше, керівництво каналу «Інтер» вважало, що я винен їм послугу за розкрутку мого фейса в його програмах. Мені дуже прозоро натякнули, що обріжуть можливості висвітлення пісень Скрябіна в ефірі. А що таке музикант, який не має можливості показувати публіці свої кліпи, крутити пісні по радіо? Я настрашився монстра і пішов у нього на повідку», – пояснював Кузьма у лютому 2010 року в інтерв’ю «Галицькому кореспонденту».

Фото: Українська правда

У 2014 році відомий продюсер Ігор Кондратюк підтвердив слова Кузьми і заявив, що у 2004 році їх дійсно змушували підтримувати Януковича на виборах.

Під час пресконференції у Львові 13 березня 2008 року Андрій Кузьменко заявляв, що йому «усі політики по цимбалах». Він наголошував, що ніколи не мав власних політичних вподобань через постійну ротацію політиків між партіями. Водночас одними з не багатьох політиків, яких він поважає, є Валерій Хорошковський та Віктор Ющенко. Зокрема, на думку лідера гурту «Скрябін», останній наділений надзвичайною добротою і харизмою.

«Ми знайомі особисто, я кілька разів був у нього вдома», – розповів Кузьма, і додав: «Але він надто м’який, і ця «свора» навколо нічого не дає йому зробити. Якби я міг, то розбився б, щоб підтримати те, що пропонує Ющенко».

Вже пізніше позиція Андрія Кузьменка щодо Ющенка кардинально змінилась. 

В інтервʼю телеканалу ZIK він розповідав: «Єдиний момент, який я знав чітко, що Ющенко – абсолютно не позитивним героєм був для мене ще тоді. Я знав набагато більше тоді, ніж знали прості люди. І для мене Ющенко навіть більший зрадник, ніж Янукович, тому що всі 5 років мав такий кворум довіри людей до себе, який напевно не мав ніхто».

Думки суспільства щодо цього розходяться: одні вважають, що це був необдуманий вчинок музиканта-початківця, який прагнув побудувати карʼєру, мав аполітичні погляди і «плив за течією», інші – не вірять у виправдовування Кузьми і вважають його зрадником. 

Сам співак пізніше заявив, що ця ситуація багато чому його навчила і привела до висновку, що він більше «нікому нічого не винен». Тоді Кузьма кардинально змінив свою позицію і вирішив більше не підтримувати жодного з політиків. 

Таку позицію Андрій Кузьменко висловлював і під час подій Євромайдану. Протест він підтримував, але був проти того, щоб Майдан «окупували старі і вже добрі відомі» політичні сили. Він не вірив жодній зі сторін – ні опозиції, ні владі.

Фото: Євромайдан / ВВС Україна

Кузьма вважав «співи та танці» на Майдані розслабленням бойового духу. На його думку, українцям не вистачало одностайності у протесті: «Комусь то подобається, хтось тому співчуває, хтось абсолютно протилежної думки. А такого, щоб уся країна встала й вийшла на вулиці – немає. Одні ходять у клуби, інші – відзначають дні народження й ведуть веселі радіопрограми в той час, коли стріляють на вулицях Києва».

Свою позицію щодо Майдану фронтмен гурту «Скрябін» також висловив у пісні «Історія», де наголосив на тому, що «не знає, де шукати правди, коли брат йде на брата».

Крім цього, Кузьма жодного разу не виступив на Майдані. Це він пояснював так: «Я відмовився виходити на сцену, бо я проти, коли плутають революцію й дискотеку. І це була одна з основних причин того, що постійно розхолоджувало людей. Концерти з ранку до вечора, ті прийшли щось наговорили, ті прийшли заграли, ті прийшли наобіцяли й нічого не зробили, знову заграли… Людей просто водили за ніс, як на мене».

Після початку війни на сході України Кузьма все частіше зʼявлявся в українському медіапросторі із гучними заявами. Частині його думки категорично не подобались, частина – підписувалась під кожним словом. Однак єдине, в чому люди досі сходяться – це те, що Кузьма був щирим і відвертим у своїх висловлюваннях. 

Так, він вважав, що Крим здали навмисно, війна на Донбасі дивна, згадував колону Стрєлкова, яку не розбили, хоча така можливість була, і війна могла закінчитися задовго до значних жертв серед цивільних.

Співак неодноразово їздив на схід і бачив війну на власні очі. В одному з інтерв’ю він заявив, що був би згоден на будь-яку угоду на будь-яких умовах, аби тільки люди не вмирали і в країні був мир.

«Війна – найбільш ідіотський винахід людей. Війна – то прекрасний бізнес. Немає подоходного податку, нема декларацій, накладних – пішов, гахнув, списав гроші, поклав у карман – прекрасно!», – такі думки висловлював Кузьма у своїх інтервʼю.

З плином часу погляди співака ставали більш категоричними та ще більше «неугодними» для українських політиків.

«Я би хотів розстріляти всю Верховну Раду і всіх президентів. Тому що поки то не поміняється – буде бардак. А я того бардака не люблю, якщо чесно», – наголошував Кузьма, бажаючи українцям хоча б одного нормального президента-патріота.

Напередодні смерті

За кілька днів до загибелі Кузьма Скрябін дав інтерв’ю для Громадське.ТБ, в якому розповів про своє ставлення до подій на сході України, мобілізації і тогочасної влади.

Андрій Кузьменко був упевнений: на сході триває війна, а не АТО, влада лише набиває власні кишені, а людей вважає міллю.

«Зрозуміло, що антитерористична операція не може продовжуватись рік. Зрозуміло, що це війна, війною її ніхто не називає. З якого приводу країна повинна мобілізувати людей на АТО? Давайте, в «Борисполі» терористи захоплюють літак, і з нас вибирають: ти, ти і ти, йдіть його від терористів забирайте. Це не терористи. Це давним-давно війна», – наголошував Андрій Кузьменко.

За словами співака, «жоден з усіх президентів України і жоден з депутатів, які там були, просиджували штани і крали у нас гроші, не зробили ні грама, щоб цієї війни не було».

Скрябін заявляв, що для протестів на Майдані у 2015 році було приводів ще більше, ніж при Януковичі: «Загинуло вже стільки Небесних сотень. По-моєму, кожен день Небесна сотня гине. Думаю, Порошенко теж дограється з цією війною. Те, що вони витворяють, – не можна».

У день своєї смерті Кузьма записав відео, на якому він критикує стан доріг на Дніпропетровщині та депутатів, які довели їх до такого стану. Відео датоване 1 лютого.

«Я показую вам, депутати і пане президенте нашу країну. То є траса Олександрія-Кривий Ріг. Дякую вам за то, шо спи*дили всі бабки. Не хочете на своїх мерсах і лєксусах сюда на сафарі протрясти свій жирний целюліт?», – такими були одні з останніх слів співака.

Замовне вбивство чи прикра трагедія? 

Офіційна версія смерті Кузьми – нещасний випадок – прикра автокатастрофа та травми, несумісні з життям. 

Український журналіст і волонтер Олексій Молчанов майже одразу після появи інформації про фатальну для співака аварію написав у Facebook, що причиною ДТП стала велика швидкість, з якою Кузьма не зміг впоратися: «Дуже прошу не розганяти по мережі дурниці про замах на Андрія Кузьменка, теракт і зведення рахунків, підставляючи таким чином під загрозу життя і безпеку водія молоковоза, в який врізався і загинув Андрій Кузьменко».

Однак серед українців досі ходять легенди і з’являються нові чутки щодо можливих версій замовного вбивства визначного українського співака. Найближчі друзі Кузьми також не вірять у те, що він міг не впоратися із керуванням, адже зазначають – співак був чудовим водієм і за все життя жодного разу не потрапляв у ДТП.

У матеріалі ТСН «Хто винен у смерті Кузьми Скрябіна», що був опублікований 7 років тому, незалежний слідчий розповідає, що не вірить у офіційну версію.

«Автомобіль був у керованому стані, тобто не в стані заносу. Для руху в процесі заносу треба трохи більше часу», – заявив слідчий. 

Однією з найпопулярніших «народних» версій щодо смерті Кузьми стало політичне вбивство музиканта за його погляди, висловлювання та думки. Більшість людей вважає, що різка критика влади, особливо щодо війни на сході, і стала для співака фатальною.

Мати Кузьми розповідала, що за місяць до трагедії вирішила купити на кладовищі сімейний склеп, навіть не думаючи про те, що скоро там буде похований її син. 

Фото: Кузьма з мамою / 5 канал

Жінка вважала, що аварія була випадкова, адже точно розрахувати місцезнаходження і «підкотити» туди молоковоз, аби він в потрібну секунду виїхав з-за кута, було неможливим. 

Водночас, за її словами, цілком реально було підлаштувати “раптове” ДТП. Машина перестала гальмувати, а руль – працювати в потрібний момент. Утім, якби на молоковозі була б нормально прикріплена бочка, вона б не вбила Скрябіна, і він залишився в живих.

«Широченна дорога. Там можна було з’їхати з дороги і їхати полем, там навіть кювета нема. Хто йому сказав до тої машини наближатися?», – розповідала Ольга Михайлівна Кузьменко.

Мати казала, що співаку часто «підкручували» колеса, а наприкінці 2014 року він ледь не загинув через погано закріплене колесо, яке «відвалилося» під час руху.

Інші члени сім’ї Скрябіна притримуються офіційної версії слідства і просять не спекулювати на темі смерті відомого співака.

Феномен Кузьми Скрябіна

Андрій Кузьменко – людина-легенда. Його можуть любити або ненавидіти, але пам’ятають про нього всі. 

Звичайний хлопець, родом з невеличкого містечка на Львівщині, який просто любив музику, назавжди закарбувався на сторінках історії як голос нації, справедливості та боротьби за людські цінності, незалежність і свободу.

Фото: Андрій Кузьменко

Його хіти не втрачають актуальності навіть через 10 років після смерті їх автора. Вони досі проникають у самісіньке серце, торкаються струн душі й залишаються там назавжди. Їх досі можна почути звідусіль. Ці пісні вмикають, коли сумно, танцюють під них, коли весело, співають у колі близьких та рідних, слухають у різні періоди життя – і завжди вони як ніколи органічні. 

На його честь влаштовують вечори пам’яті, на які збираються тисячі людей, а на одному з концертів гурт «Скрябін» навіть «оживив» свого фронтмена за допомогою голограми.

Однозначно Андрій Кузьменко колись став кумиром для багатьох і залишається ним досі, вже посмертно. Але у чому ж феномен Кузьми Скрябіна?

Напевно, першочергово, слід зазначити, що є люди, на яких хочеться дивитись і яких хочеться слухати. Вони можуть просто йти по вулиці у своїх справах, однак кожен перехожий буде обертатися і дивитися їм услід. Ці люди мають особливу енергетику. Їм не потрібно щось говорити, робити щось екстраординарне – вони мають таку харизму та впевненість, яка відчувається на якомусь вищому неземному рівні. 

Фото: Скрябін / Антоніна / Детектор медіа

Кузьма Скрябін був такою людиною. Він завжди, незалежно від обставин чи подій навколо, залишався самим собою. Він не намагався здаватися кращим, не грав ролей і не приховував своїх недоліків. Він просто жив своє перше і єдине життя – так само, як і ми всі. 

Він міг відверто пожартувати, сказати те, що думає, потім передумати, і сказати щось зовсім інше. Він неодноразово помилявся та так само багато разів визнавав свої помилки.

Його слова звучали від імені всього народу, він казав те, про що всі думали, але боялися зізнатися навіть собі. 

Те саме стосується і його пісень, які відгукувалась ледь не кожному. Ціле покоління українців виросло на його музиці. І під ці пісні відбулося становлення людей, які не бояться правди, які готові до кінця боротися за справедливість, за волю і, врешті-решт за мир у рідній країні. 

Кузьма Скрябін почав любити Україну ще тоді, коли за це могли жорстоко покарати, і, можливо, саме він зіграв неабияку роль у тому, що ми так сильно любимо її зараз.

Авторка: Софія Афоніна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше статей та записів