В нинішньому часі ми могли б мати на одну успішну та популярну модель більше – Дарію Бульбу, уродженку Одеси. Але цьому не судилося статись: 6 серпня 2016 року українка зникла безвісти в Шанхаї, Китай, і з тих пір так і не знайшлась. Її зникнення вважається однією з найбільших таємниць, які коли-небудь бачив світ. Небайдужі з різних куточків світу досі будують теорії щодо причин та справжніх результатів події, а суперечки не вщухають – чи дійсно іменитої моделі вже немає в живих, чи її зникнення таїть у собі більше моторошних подробиць, аніж відомо громадськості?
Ця історія так і лишається без конкретних відповідей, але не всі готові прийняти дійсність такою, яка вона є, і намагаються розібратися самостійно. Команда Formalin теж не наважилась пройти повз. Приготуйтесь, адже ми розпочинаємо.
Хто така Дарія Бульба?

В 1995 році, в місті Одеса народилася дівчинка на ім’я Дарія. Зростаючи, вона мала безліч хобі, як-от, наприклад, співи та гра на гітарі, але по-справжньому її душа лежала до моделінгу. Отримуючи освіту в коледжі, паралельно дівчина відвідувала модельну агенцію “Арт-подіум”, а в свої 17 розпочала кар’єру моделі. Починала з малого: перш за все стажування в рідному місті, а з часом – підписання контрактів та подорожі в інші країни. Так Дарія двічі з’їздила в Мілан, тричі – в Шанхай. Перші контракти тривали три місяці, а згодом Дарії пощастило укласти контракт в Китаї аж на рік.
Юна модель не могла не радіти – це місце їй подобалося, як і присутня в ньому екзотика. Але саме з цієї поїздки розпочинається історія її загадкового зникнення. Чи, можливо, початок було покладено ще задовго до цього?
День Х

5 серпня 2016 року сімейство Дарії у спокої перебуває у своїй домівці в Одесі, навіть не думаючи про погане: ще вчора вони з Дашою спілкувались по телефону, як, власне, майже кожен інший день. Дарія заздалегідь попередила близьких, що їде на кастинг в інше місто, і на зв’язку бути не зможе. До модельної рутини батьки звикли ще з її підліткових років: зйомки для журналів та каталогів, рекламні ролики в Греції, Турції, Тайвані, Італії, а тепер ще й в Китаї… Де талановита Дарія тільки не була. Вона ділилася з родичами та своєю сестрою – Катериною, – як цілими днями їздить на кастинги, де вибір часто випадає на неї. Даша працювала в BYS Model Agency, і на неї, безсумнівно, вже десь чекало успішне майбутнє.
7 серпня спокій в сім’ї Бульби був порушений – донька так і не вийшла на зв’язок. Першочергово звернулись до найбільш наближеної знайомої Даші в Шанхаї, її сусідки Олександри Морозової. Надана нею інформація ані трохи не заспокоїла: Олександра повідомила про ряд підозрілих дзвінків, які отримувала Даша, в тому числі напередодні свого зникнення. Турбували Дарію по не менш дивним причинам: невідомий призначав їй зустрічі, але сам ніколи не з’являвся. Таким чином і 5-го серпня Дарія зірвалась на побачення в якийсь готель. Варто було дівчині залишити стіни їх спільної кімнати, як ні Олександра, ні хто-небудь інший Дарію Бульбу більше не бачили.
Відомо, що Даша пропала 6 серпня, приблизно о 5-6-ій ранку. В останній раз її бачили біля вежі Східна перлина, район Пудун. За інформацією місцевих ЗМІ Дарія була одягнена в рожеву сукню і мала з собою чорну сумку.

В цій історії також фігурує месенджер WeChat, що є популярним в Китаї. За попередньою інформацією, саме там сусідка Дарії Олександра сповістила про зникнення. WeChat не лише підходить для листування, а й містить функцію “Моменти”, де користувачі можуть ділитися оновленнями. Олександра, в англомовних джерелах також відома як Ненсі, попросила людей, які мають інформацію про місцезнаходження Даші, звернутися до неї в особисті повідомлення WeChat (ID: nancyshv). Станом на жовтень 2024 року, акаунт за таким ID знайдено не було. Чи-то він видалений, чи був перейменований.

Напередодні свого зникнення, ввечері 5 серпня, Дарія Бульба потрапляла на камери відеоспостереження: йшла додому і засмученою не виглядала, хоча Невідомий знов не прийшов на зустріч. Вона сіла на катер, який виконує роль громадського транспорту в Шанхаї, і ще була поміченою пізніше, на набережній. Але в один момент Дарія опинилася в сліпій зоні між двома камерами та наче розчинилася у повітрі. Жодних зачіпок, які б вказували на те, що саме слугувало зникненню та куди вона могла дітись – по своїй волі або з чиєюсь допомогою.
Пошуки Дарії Бульби
Зрозумівши, що справа нечиста, родичі Дарії забили тривогу. Протягом перших двох місяців вони тримали зв’язок з українським консульством в Шанхаї. І скільки б їх не запевняли, що розслідування триває, а поліція робить все можливе, жодних просувань не було. Перша “найочевидніша” версія поліції – суїцид, а інші теорії навіть не розглядались. Батько Даші вже давно поривався особисто приїхати в Китай, щоб нарешті отримати відповіді на свої запитання, але його відмовляли. Однак сидіти осторонь більше ніж 2 місяці він не міг, через що врешті-решт купив білет, а маршрут його рейса був Одеса – Шанхай.
Домогтися зустрічі зі слідчим виявилося не так просто, але з часом батькові це вдалося. Проте питань в нього не зменшилося, а стало тільки більше. Слідчі припускали, що Даша втопилася через свій “неадекватний стан”, адже на кадрах з камер відеоспостереження видно, як вона, слухаючи музику, пританцьовує. Для них це вважалося яскравою ознакою того, що вона знаходилася під впливом заборонених речовин. Але це абсурд, що стає очевидним зі слів сестри Катерини:
“Пленку просматривали психологи. Они сделали заключение, что походка девушки спокойная, ровная. Так ходит человек, который находится в адекватном состоянии и не нервничает”

Версія з утопленням не мала права на існування й тому, що тіло не знайшли ні в акваторії, ні в моргах. Межі КНР Бульба теж не перетинала. Поліцейські казали, що, якщо Даша все ж таки жива, то вони обов’язково побачать це по камерам, адже Шанхай повністю проглядається – сховатися в цьому кам’яному мегаполісі просто неможливо.
А щодо невідомих дзвінків, які отримувала Дарія, поліція припустила, що ним міг виявитись колишній залицяльник – шанувальників у моделі було багато. Здавалося б – от, та сама зачіпка, бери і перевіряй! Але поліція навіть не намагалась перевірити хоча б мінімальну інформацію: з якого району та телефону дзвонили, тощо. Хоча, здавалося б, у просунутій країні, де міста битком набиті прихованими і не тільки камерами, навіть у 2016 році перевірити щось подібне не стало б проблемою.
Офіційно справа по зникненню Дарії Бульби закрито не було, як і не було жодних просувань, хоча б маленьких подробиць, які б могли пролити світло на ситуацію. Немає і жодних доказів того, що Даша втонула, як припускала поліція. Втім, як і доказів будь-яких інших версій щодо цього.
Суперечливі теорії

Вся ця загадкова історія викликає надто багато запитань і наштовхує на думки в різних напрямках. Formalin також будує свої теорії стосовно цього, але на достовірність не претендує, тому все, що описано далі – лише здогадки, побудовані на доступній інформації.
Підозрілі дзвінки
Даша, безумовно, знала того, хто їй дзвонить, адже чи стане хтось погоджуватись на зустріч, так ще й тричі раз підряд, якщо людина їм невідома? Існує декілька теорій щодо того, хто ховався по той бік викликів: безіменний друг з Москви, який іноді згадується в історіях про Дарію; або ж якийсь хлопчина по прізвиську “Паритет”, з яким у Даші були зустрічі, а також спірні відносини. Одні припускають, що Дарія була закохана в нього, в той час як сам Паритет сприймав все як забаву, ображав і влаштовував зустрічі, на які Даша завжди приходила, а він – ні, бо навіть не перебував у Шанхаї.
У відкритому доступі команда Formalin знайшла запис відеоконференції в Skype, де Дарія спілкується з “друзями”, в тому числі згаданим Паритетом. У відео присутня ненормативна лексика, дивіться з обережністю.
Чітко видно, що дружньою розмовою тут і не пахне. Паритет та його товариші спілкуються з Дашою в дуже грубій формі, всіляко принижуючи, але дівчина особливо не реагує. З їх бесіди можемо зрозуміти, що Даша і Паритет не лише підтримували зв’язок онлайн, а й бачились в реальному житті. Стосунки в них дійсно спірні: чи-то у молоді були почуття один до одного, чи-то Даша була беззаперечно закохана в того, кому не була насправді цікава. Постає запитання: чому Даша, враховуючи весь той бруд, яким її поливали, все одно залишалась і вислуховувала це?
Деякі припускають, що Паритет міг бути пов’язаним з наркоторгівлею (на записі дівчина жартівливо називає його “бароном”, в чому ви переконаєтесь в наступних кадрах). Через це Даші було корисно мати таку людину поруч, щоб отримувати бажане. Цілі їх зустрічей теж зводять до цього: наче не приходити – це така собі схема, щоб Даша забрала схований десь товар, при цьому не викликаючи підозр.
Та чи причасний Паритет саме до зникнення Дарії? Все ж таки з часом модель поїхала по контракту до Шанхаю, а Паритету, як відомо, там не було. Цих двох дійсно щось утримувало біля одного, але ми необов’язково маємо справу з токсичною і, як результат, трагічною історією кохання. За словам родичів, Даша позиціонувала себе як таку, що цінує незалежність і не хоче зв’язувати себе зобов’язаннями. Але чи можна покладатися на оціночні судження інших, навіть якщо це найближчі до зниклої люди? Нам не завжди доводиться бачити повну картину, і багато чого може бути приховано від наших очей та уваги. Даша цілком могла мати багато переживань, які воліла не виставляти на загальний огляд, в тому числі щоб не турбувати батьків.
Залежність
Скільки б не було розмов про те, що знаходження під наркотичним впливом і суїцид не є справжньою причиною зникнення Даші, неодноразово вспливала інформація про те, що залежною від речовин дівчина все ж таки була. Начебто її знайомі, колеги та друзі визнавали це, в той час як сім’я Дарії відкидає подібні плітки. На тому ж записі з відеоконференції в Skype Дарія прямим текстом каже, що знаходиться під дією “травки”, та чи варто сприймати це буквально, а не як звичайний жарт?
Точно сказати про те, чи говорила Дарія серйозно, чи просто жартувала складно, але її поведінка, мовлення і міміка все ж викликають сумніви. Вона трохи заторможена, то балакуча, то мовчазлива, а міміка виглядає, як неконтрольована. Поведінка Даші нагадує легке алкогольне сп’яніння, але спираючись на контекст розмови гостей відеоконференції, думки спадають на користь дечого іншого… Але якщо порівняти поведінку Даші з її особистими відео, які вона знімала для розваги в мережу, та цією конференцію, в теорію з наркотиками віриться все менше – більше схоже, що це просто її манера та стиль спілкування. Тим не менш сказати більш точно змогли б відповідні спеціалісти.
Якщо й далі розвивати теорію з речовинами, варто враховувати, що модельний бізнес, як і багато інших, це темне місце зі своїми нюансами та секретами. Говориться, що прийняти наркотики в них майже те саме, як випити з ранку горнятко кави. Даша цілком могла потрапити під вплив “поганої компанії”, або бути пов’язаною з наркозалежними, що б призвело до вживання легких наркотиків і з її боку також. Тут можна резонувати і про те, що Дарія перейшла дорогу “не тим” людям, чи просто стала “випадковою” жертвою, при цьому не влазячи в неприємності напряму.
Участь в пошуках ні загадковий друг з Москви, ні суперечливий Паритет не брали. Що ж це – повна байдужість в долі добре знайомої тобі людини, чи страх стати головним підозрюваним? Або є третій варіант: обом хлопцям було, що приховувати від поліції, і справа навіть не в причетності до зникнення Дарії, а своїх особистих витівках. Якщо їх зв’язок з забороненими речовинами має право на існування, навряд чи б хлопці наважились поділитися подробицями з поліцією, навіть ціною порятунку подруги. Міг хтось з них, чисто теоретично, побічно чи напряму знати людей або людину, що якось замішані у зникненні Бульби?
Торгівля людьми
Це, безумовно, є глобальною проблемою, але з країнами Азії все трохи інакше. Вони, враховуючи Китай, відомі як джерела, транзитні пункти та кінцеві направлення для торгівлі людьми в різних цілях експлуатації. За оцінками Глобального індексу рабства (GSI) 2023 року, 5,8 мільйона людей жили в сучасному рабстві в Китаї в будь-який день 2021 року. Це дорівнює 4 з кожної тисячі людей у країні, що ставить Китай на 19 місце з 27 країн у рейтингу. область. За кількістю людей, які живуть у сучасному рабстві, вона поступається лише Індії. Ця оцінка не включає дані про торгівлю органами, яка, як свідчать дані, має місце в Китаї.

Враховуючи, що тема розгортається навколо моделінгу, не можемо не нагадати, що в цій сфері дівчатам доводиться стикатися з цілим рядом проблем, нерідко вкрай підступних: наркотики, ескорт, проституція, торгівля людьми, сексуальне рабство тощо. Даша цілком могла статись комусь до душі, через що і стала жертвою викрадення. Катерина, сестра зниклої, ділилась припущеннями, пов’язаними з підозрілими дзвінками:
“Это был третий такой странный звонок: назначают встречу и не приходят. Будто кто-то хотел проследить, как будет идти Даша и сколько времени понадобится ей на дорогу”
Що робить поліція?
А дійсно, що? До них питань в цій історії чи не найбільше, ніж до будь-яких інших неоднозначних учасників. Версії щодо них лише дві. Перш за все можна подумати, що поліція всього-на-всього слідкує давно відомій всесвіту тенденції, а саме – працює з наміром якмога скоріше закрити справу. А якщо ж ні? Яка вірогідність, що сама поліція замішана в цьому, адже хабарі – це така ж сама розповсюджена проблема, як і людська експлуатація?
Спочатку поліція в цілому не мала намірів показувати батькові Дарії записи з камер відеоспостережень, потім висували то одну, то іншу версії, видаючи їх за істину. А щодо таємного абоненту, який неодноразово дзвонив Бульбі, взагалі вирішили не турбуватись – навіть не розвивалися в цьому напрямку. Повсяк менш допитами коллег та знайомих не нехтували, на яких, звичайно, тиснули психологічно, але що не принесло жодних результатів.
Те, що на сторінці Дарії в соцмережі ВКонтакті вже після трьох років зникнення була зафіксована активність, поліція теж не взяла до уваги. Цією загадкою знов поділилася Катерина: на сторінку сестри хтось заходить, хоча доступ мають лише Катерина та вже колишня сусідка Даші, Олександра. Обидві стверджують, що цього не робили, і тим паче не ділилися паролем ні з ким. Спроби сім’ї Бульби досягти від поліції хоч якихось дій, як-от пробити адрес, звідки був скоєний вхід, не увінчалися успіхом, адже жодних подробиць стосовно справи оприлюднено не було.
Чи це була людина, яка причетна до зникнення Дарії, чи абсолютно не дотичний до історії “хакер”, якому не терпілося покопатися в персональних даних зниклої безвісти – невідомо.

У 2024 році Даші б виповнилося 29 років, а її кар’єра могла йти вгору, якби не злощасне 6 серпня 2016 року. Чи зможемо ми колись дізнатися правду про зникнення дівчини, чи це так і залишиться вічною загадкою, лишається тільки припускати. Щиро сподіваємось, що коли-небудь світ, а особливо близькі Дарії, нарешті дізнаються всю правду про той день.
Залишити відповідь